Анотація
Вступ. Актуальність теми наукової статті зумовлена процесами пошуку нових концепцій та застосуванням нових підходів до вивчення гендерних концептів сучасної періодики для жінок і чоловіків в Україні. Вивчення гендерних концептів є актуальним, оскільки дозволяє виявити нові тенденції та ознаки сучасних гендерних образів. Мета роботи полягає у з’ясуванні гендерних концептів у площині дослідження сучасної періодики для жінок і чоловіків. Методи дослідження. Гендерна психологія послуговується методами різних наук, насамперед соціологічних, педагогічних, лінгвістичних, психологічних, соціально-психологічних. Результати. Концепт, концептосфера включають гендерні ознаки, що уможливлює гендерний підхід для дослідження гендерного контенту сучасної періодики для жінок та чоловіків. Концептуальний аналіз сучасних видань у межах гендерної концептосфери дозволяє виявити й співвіднести метагендерні та гендерні концепти, що фігурують у суспільстві.
Виявлено основні гендерні концепти та їх похідні, а також співвідношення між ними. З’ясовано, що гендерні концепти співіснують в тісні взаємодії між собою, тобто концепт «жінка» знаходить своє відображення у концепті «чоловік» це висвітлено у такому категоріальному співвідношенні як: «жінка – чоловік». Висновки. В основі гендерної концептосфери функціонують базові гендерні макроконцепти «жінка» й «чоловік», які вживаються у досліджуваній періодиці в різних співвідношеннях в залежності від того, які ролі виконуються жінкою чи чоловіком у суспільстві. І саме від виваженості, вдумливості, відповідального підбору гендерних характеристик, що подаються у гендерно маркованій періодиці формуються сучасні та майбутні гендерні образи, популяризуються уявлення про ідеальних жінок і чоловіків, їхні потреби, можливості, обов’язки у сім’ї, на роботі, й загалом у всіх сферах життєдіяльності а отже формується духовна і психологічна складова суспільства.
Посилання
1. Batsevych, F. S. (2007) Slovnik termіnіv mіzhkulturnoї komunіkatsії). Кyiv : Dovira. 205 s. [in Ukrainian].
2. Vasylyk, L. Є. (2010) Svіtoglyadna publіtsistika suchasnikh lіteraturno-khudozhnіkh vidan: kontseptosfera natsіonalnoї іdentichnostі : monogr. – Chernіvtsі : Bukva. 431 s. [in Ukrainian].
3. Gallagher, M. I. (2001) Gender setting : new agendas for media monitoring and advocacy. London : WACC. 217 p. [in Ukrainian].
4. Greenaway, K. (1972). Mother Goose. L. : Dover Publications. [in Ukrainian].
5. Sliepina, N. (2012). Kontsept, poniattia, slovo, znachennia: teoretychni problemу rozmezhuvannia [Concept, notion, word, meaning: theoretical problems of differentiation]. Psycholinhvistyka – Psycholinhuistics, 11, 204–212 [in Ukrainian].
6. Slovnyk ukrainskoi movy [Dictionary of the Ukrainian Language] (1970). (Vols. 1–11). Kyiv : Naukova dumka [in Ukrainian].
7. Khamіtov N .I. (2000; September 6) Fіlosofіya statі. Fіlosofska dumka. 315; 35-46. [in Ukrainian].
8. Tlumachnyi slovnyk ukrainskoi movy [Explanatory Dictionary of the Ukrainian Language]. (n.d.). eslovnyk.com. Retrieved from http://eslovnyk.com [in Ukrainian].
9. Chukhim, N. D. (2001; April 4) Problemi і perspektivi femіnіstichnoї teorії. Gender і kultura. 296; 94-101.
10. Yaremenko, V. & Slipushko, O. (2008) Novyi tlumachnyi slovnyk [New Explanatory Dictionary]. (Vols. 1–2). Kyiv: Akonit [in Ukrainian].

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.