Анотація
Вступ. Стаття присвячена дослідженню впливу символічного простору територіальних громад України на підвищення ефективності місцевого самоврядування в умовах децентралізації та військового стану.
Актуальність і мета. В умовах децентралізації символічний простір територіальних громад виступає ключовим фактором у формуванні колективної ідентичності та сприяє зміцненню культурної спадщини, що формується новими об’єднаними територіями. Він забезпечує інтеграцію на локальному рівні та відіграє центральну роль у збереженні історичних цінностей громад. Мета дослідження полягає у визначенні ролі символічного простору в розвитку територіальних громад у контексті соціокомунікаційних зв’язків, що забезпечують посилення національної ідентичності.
Методологія. У дослідженні застосовано низку методів, серед яких: аналіз наукових джерел, аналіз та синтез термінології. Застосовано метод проектування складових символічного простору територій. Здійснено аналіз семіотичних ідентичностей та каналів комунікації в громадах для виявлення стратегічних засобів взаємодії та їхнього впливу на соціальну комунікацію та позиціонування громади.
Результати. У статті аналізуються аспекти проєктування символічного простору на соціокомунікаційні зв’язки в територіальних громадах України з огляду на його структуру та складники. Під час дослідження визначено такі аспекти: по-перше, аналіз показує динамічну природу символічного простору та його трансформацію в межах громади; по-друге, у статті охарактеризовано компоненти символічного простору з урахуванням їхніх функцій та взаємодії між ними; по-третє, здійснено розподіл цього простору на складники, що дозволяє перетворити символічний простір на систематизовану та керовану структуру.
Висновки. Вплив символічного простору на колективну ідентичність територіальних громад є вагомим та стабілізуючим засобом в умовах децентралізації та військового стану. Під час проведення дослідження досягнуто поставленої мети, шляхом аналізу ролі символів для розвитку національної ідентичності територіальних громад. Вважаємо, що роль символів є рушійним засобом активізації соціальної згуртованості та громадянської мобільності у комунікативних відносинах громад. Сформовано ключові компоненти символічного простору, які сприяють інтеграції громад, зміцненню культурної спадщини та збереженню історичних цінностей. Завдання дослідження вдалося досягти через систематизацію структури символічного простору, який консолідує населення навколо спільних цінностей, що важливо для ефективної взаємодії між різними соціальними групами.
Посилання
1. Khitrova, T. V. (2012). Mediini zasoby reprezentatsii dyskursu “istorychna pamyat” v kontseptsii realizatsii derzhavnoi polityky pamyati. Derzhava ta rehiony. [Sotsialni komunikatsii], (4), 133–137.
2. Foucault, M. (1993). Sotsialnyi prostir i symvolichna vlada. THESIS, (2).
3. Levi-Strauss, C. (1968). The Savage Mind. London: Weidenfeld and Nicolson.
4. Polyanska, O. Ye. Rol symvolichnoho prostoru v kulturnomu rozvytku rehioniv Ukrainy, аvailable at: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/11633/10-Polyanska.pdf?sequence=1
5. Dymarets, R. (2000). Vlast symvolov i symvoly vlasti v sovremennoi kulture. Mezhdunarodnye chteniya po teorii, istorii i filosofii kultury, (8), 121-133.
6. Velyka ukrainska entsyklopediya, аvailable at: https://vue.gov.ua/Symvol (date of access: September 25, 2024).
7. Hanaba, S. O. (2016). Symvolichnyi prostir mista yak prostir pamyati. Filosofiya ta politolohiya v konteksti suchasnoi kultury. [ Filosofiya], (6), 4-9.
8. Pankova, O. (2015). Symvolichnyi prostir yak zasib intehratsii ta mobilizatsii liudskykh spilnot. [Ekonomika i upravlinnya], 2(40), 151-157.
9. Rafalskyi, O. (2022). Tsivilizatsiina identychnist ukrainska: istoriya i suchasnist: monohrafiya (Y. Kalakura, Ed.). Kyiv: IPIEND im. I. F. Kurasa NAN Ukrainy.
10. Pro volontersku diyalnist: Zakon Ukrainy vid 19.04.2011 No 3236-VI. Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, (42), st. 435.
11. Prohrama rozvytku OON v Ukraini. (2023). Sotsopytuvannya, аvailable at: https://www.undp.org/uk/ukraine/press-releases/ukrayintsi-staly-chastishe-korystuvatysya-internetom-80-onlayn-shchodnya-sotsopytuvannya (date of access: September 20, 2024).

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.